banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ mateco, 94-86 τον Προμηθέα Πάτρας

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία στο τουρνουά της Καρδίτσας ο ΠΑΟΚmateco, που επικράτησε με 94-86 του Προμηθέα Πάτρας. Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος από την αρχή του αγώνα, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και πήρε τη νίκη, δίνοντας την ευκαιρία στον κόουτς Λυκογιάννη να βγάλει πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με Griffin, Καμπερίδη, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones και βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά (4-10 στο 4΄, 8-14 στο 5). Με τρίποντο του Carter o ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (15-14 στο 6΄) και έχοντας πλέον τον έλεγχο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (24-21).

Με τους Love, Griffin να δίνουν λύσεις στην επίθεση και τον DiLeo να έχει 3/3 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (30-23 στο 13’, 39-33 στο 16΄) και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ξεπέρασε τους 50 πόντους στο ημίχρονο (52-41).

Ο ΠΑΟΚ mateco κυριάρχησε απόλυτα και στην τρίτη περίοδο. Χτύπησε τον αντίπαλο από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα η διαφορά πλησίασε τους 20 (76-58) και με 8 πλέον παίκτες της ομάδας μας να ευστοχούν από τα 6,75μ.!

Η διαφορά πήγε μέχρι τους 21 πόντους (81-60) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας έκανε μία εντυπωσιακή προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι. Μείωσε στους 4 (88-84) στο 38ο λεπτό, για να έρθει ο David DiLeo και με 2/2 τρίποντα να τελειώσει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76-58, 94-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ray 11 (2), Schwartz 4 (1), Gaddy 1, Hunt 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Miles 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Love 18 (2) , Griffin 12 (2), Καμαριανός, DiLeo 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Carter 11 (3), Jones 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ogbeide 6.