banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Απόλλων Πατρών: 78-74

Την 4η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 78-74 του Απόλλωνα Πατρών και συνεχίζει να είναι αήττητος στο πρωτάθλημα Basket League ΟΠΑΠ. Με τη νίκη αυτή μάλιστα ο ΠΑΟΚ, εκτός από αήττητος συνεχίζει να είναι και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 8-2, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να έχει ήδη 6 πόντους. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά και στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 14-12. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε και πάλι την διαφορά (19-12), αλλά το παιχνίδι ήταν κλειστό ως την λήξη του ημιχρόνου (23-22, 31-28), με τον ΠΑΟΚ απλά να έχει διαφορά 5 πόντων (35-30).

Με τον Bolds να είναι σε καταπληκτική κατάσταση, ο Απόλλωνας ξεκίνησε με σερί 0-6 και προηγήθηκε 35-36 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο με βασικές επιθετικές αιχμές τους Payne, Τσαϊρέλη και Χαραλαμπίδη και τον Μπόγρη να αγγίζει για ένα ακόμη παιχνίδι το double double, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (53-45). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο μείωσαν στους 3 (55-52) με την λήξη της τρίτης περιόδου και το παιχνίδι φάνηκε ότι θα έχει συναρπαστική εξέλιξη ως το τέλος.

Ο Απόλλωνας με διαδοχικά τρίποντα από τον Petrovic προηγήθηκε 61-64, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις, με τον Δέδα να τελειώνει το ματς με 11 πόντους, προηγήθηκε 72-66 στο 38, χωρίς το παιχνίδι να τελειώνει εκεί. Αργυρόπουλος και Taylor με 2/2 τρίποντα ισοφάρισαν ξανά (76-72), Τσαϊρέλης και Τσόχλας είχαν έτοιμη την απάντησή τους, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +4 (76-72) και το παιχνίδι έμεινε οριστικά στον ΠΑΟΚ, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Τα Δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 55-52, 78-74

ΠΑΟΚ: Payne 17 (2), Cooper 2, Χαραλαμπίδης 15 (1), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 19, Δέδας 11 (3), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Hill 9 (1), Αργυρόπουλος 11 (1), Taylor 10 (2), Daniel 4, Λιανός 7 (1), Petrovic 6 (2), Νιφόρας, Trepaloviac, Bolds 27 (3).