banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Καβάλα: 71-60

Την τέταρτή του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με της Καβάλας στο «Παλατάκι» σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Με αυτό τον τρόπο ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με απολογισμό 7 νίκες και 6 ήττες.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη που έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στη μέση και είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο, απέναντι στην ελλιπή Καβάλα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να βρει τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 23-16. Έχοντας στην πεντάδα τον Κώττα, ο οποίος πέτυχε 6 γρήγορους πόντους, ο ΠΑΟΚ πήρε και διψήφια διαφορά (16-6) και τη διατήρησε ως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (28-19), με το σκορ ωστόσο να είναι πολύ χαμηλό.

Η Καβάλα πάλεψε αρκετά στην τρίτη περίοδο και δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ, αφού κατάφερε σταδιακά μειώσει την διαφορά και να πλησιάσει ακόμη και στους 2 πόντους (33-31). Ο Βασιλειάδης με τρίποντο ξεκόλλησε τον ΠΑΟΚ (36-33) και προς την λήξη της τρίτης περιόδου, με νέο τρίποντο από το Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ πήγε στο +11 (48-37), αλλά η Καβάλα μείωσε ξανά (49-41) στο 30ό λεπτό.

Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ άνοιξε την διαφορά από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (57-41) και με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε τρίποντα και τον Κώττα να κάνει ρεκόρ καριέρας και να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε εύκολα και άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-6, 28-19, 49-41, 71-60

ΠΑΟΚ: Tepic 3, Λιάπης, Βασιλειάδης 16 (4), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 12 (1), Κώττας 15, Καμάρας, Duvnjak 7 (2), Markovic, Hatcher 2.

ΚΑΒΑΛΑ: Laser 13 (1), Van Der Mars 7, Ταπούτος 10 (2) Σταμπουλής 6, Kostov 11, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 8 (2), Λίβας 3 (1), Δεμερτζής 2.