banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Απόλλων Πατρών – ΠΑΟΚ: 69-68

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 69-68 για την 9η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. O Saddler με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου στα 0,7’’ πέτυχε το καλάθι που έκρινε τον αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε χωρίς τον Βασιλειάδη, που είχε πόνους στο στομάχι και η συμμετοχή του αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή, ενώ και ο Σχορτσανίτης έβγαλε το δεύτερο ημίχρονο έχοντας υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στη διάρκεια του αγώνα. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ διεκδίκησε τη νίκη, ενώ καθοριστικές αποφάσεις σε συγκεκριμένα σημεία του αγώνα δεν του επέτρεψαν να ανοίξει την διαφορά και να μην χρειαστεί το παιχνίδι να κριθεί στο σουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και άστοχες και αναπόφευκτα το σκορ να παραμείνει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (4-4 στο 6ο λεπτό). Ο Απόλλων προηγήθηκε 10-8, αλλά ο Μαργαρίτης με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα (10-13) στον ΠΑΟΚ, που ήταν μπροστά στη λήξη της πρώτης περιόδου (12-13).

Με τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 18-20 στο 14ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά (26-20) και εκμεταλλευόμενοι τον καλό τους ρυθμό, έφτασαν την διαφορά και στους 9 (32-23). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 0-9 και ισοφάρισε (32-32) με καλάθι του Τσόχλα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου…

Με νέο σερί 0-9 (και συνολικά 0-18 από τότε που βρέθηκε στο -9) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 9 πόντων (32-41), έχοντας τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. O Απόλλωνας ωστόσο αντέδρασε και με ένα εντυπωσιακό σερί 17-2, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε 49-43, φέρνοντας σε δύσκολη θέση τον ΠΑΟΚ.

Ο «Δικέφαλος» μείωσε 51-48 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά βρέθηκε ξανά στο -9 (57-48) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και να μειώσει στον πόντο (57-56) με τρίποντο του Τσόχλα. Παρά το γεγονός ότι χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Σούλης Μαρκόπουλος (για δίκαιη διαμαρτυρία σε φάουλ που έγινε στο Μαργαρίτη σε αιφνιδιασμό και το οποίο δεν καταλογίστηκε), ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα (60-63 με καλάθι του Hatcher) και το παιχνίδι κρίθηκε στη λεπτομέρεια. Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τριών πόντων (65-68 με καλάθι του Βασιλειάδη), ο Απόλλωνας μείωσε 67-68 στα 36’’ με τον Dillard, για να αστοχήσει σε τρίποντο στα 13’’ ο Tepic και να έχει την τελευταία επίθεση ο Απόλλωνας. Ο Dillard αστόχησε στα 4’’, ο Saddler με φόλοου έκανε το 69-68 και στα 0,7 δευτερόλεπτα που έμειναν ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ευστοχήσει, αλλά δεν πρόλαβε στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει να σουτάρει ο Σχορτσανίτης.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-32, 51-48, 69-68

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Αργυρόπουλος 6 (1), Βεργίνης 5 (1), Pahlmblad, Dilard 22 (1), Πελεκούδας, Κουζέλογλου, Meier 9 (3), Saddler 23 (1), Woods 4.

ΠΑΟΚ: Tepic 6, Λιάπης, Βασιλειάδης 4, Τσόχλας 8 (2), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 15 (1), Σχορτσανίτης 15, Duvnjak, Markovic 6, Hatcher 9 (1).