banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Zenit: 70-89

Παρά το γεγονός ότι έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 70-89 σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του Eurocup και έχασε πολύ σημαντικό έδαφος στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του προηγήθηκε 9-4 στο 5ολεπτό και άνοιξε ακόμη περισσότερο την διαφορά και για πρώτη φορά την έφερε σε διψήφια νούμερα (20-9) με τρίποντο του Βασιλειάδη στο 7ο λεπτό. Με νέο τρίποντο του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14 (23-9), η Ζενίτ έκανε προσπάθεια να μειώσει και τα κατάφερε (27-19), αλλά ο Βασιλειάδης με λέι απ στη λήξη του δεκαλέπτου, δημιούργησε και πάλι διψήφια διαφορά (29-19), έχοντας προλάβει να πετύχει 10 πόντους στο διάστημα αυτό.

Η Ζενίτ σταδιακά κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει την διαφορά, αρχικά στον πόντο 33-32, ισοφάρισε 35-35 και προηγήθηκε 35-36 για πρώτη φορά στο παιχνίδι! Και όσο πλησίαζε το πρώτο ημίχρονο προς το τέλος, οι Ρώσοι, άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά. Προηγήθηκαν 37-41 στο 17’20’’ και παρά το γεγονός ότι ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (40-41), η Ζενίτ απάντησε με σερί 0-8 και 2/2 τρίποντα του Toolson για να προηγηθεί 40-49. Ο ΠΑΟΚ απλά κατάφερε να μειώσει στους 6 (44-50) στη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Toolson να είναι σε εκπληκτική βραδιά και την Ζενίτ να έχει εξαιρετικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (49-50) στο 23ο λεπτό, αλλά η Ζενίτ αντέδρασε και ξέφυγε ξανά (49-56 στο 25’) κι όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στους 4 (60-64), ο Toolson με ένα απίστευτο τρίποντο στη λήξη της τρίτης περιόδου έδωσε αέρα 7 πόντων (60-67) στην ομάδα του.

Από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Ζενίτ δημιούργησε διψήφια διαφορά (62-72 στο 32ο λεπτό) και επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της έφτασε σε μία άνετη νίκη (70-89).

Τα Δεκάλεπτα: 29-19, 44-50, 60-67, 70-89

ΠΑΟΚ: Tepic 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 5, Κώττας 2, Σχορτσανίτης 17, Duvnjak 2, Markovic 6, Hatcher 6.

ΖΕΝΙΤ: Antipov 12 (2), Timma 13 (3), Koshcheev, Motovilov, Toolson 29 (7), Vikhrov 5 (1), Pushkov 2, Karpukhin 4 (1), Dowdell 15 (1), Valiev 4, Golovin 5.