banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Limoges: 88-75

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 88-75 της Λιμόζ στο PAOK Sports Arena, σε αγώνα για την 2ηαγωνιστική των «32» του Eurocup. Με τη νίκη, αλλά και τη διαφορά των 13 πόντων, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σημαντικό πρώτο βήμα στην προσπάθεια που κάνει στον όμιλο και με προοπτική να συνεχίσει ακόμη περισσότερο στη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λιμόζ να έχει το προβάδισμα και να το διατηρεί ως τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (8-9). Ο Markovic με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (11-9), που έφτασε και στο +6 (17-11) με καλάθι του Κώττα, ο οποίος πήρε από νωρίς χρόνο συμμετοχής, με τον Σχορτσανίτη να έχει ήδη 2 φάουλ. Με τρίποντο του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ πήγε στο +7 (22-15), προηγήθηκε 24-19 στο δεκάλεπτο και άνοιξε την διαφορά στη συνέχεια.

Ο Hatcher έδωσε λύσεις στην επίθεση, ο Βασιλειάδη με τρίποντο έφερε την διαφορά στους 8 (31-23) και με καλάθι του Markovic ο ΠΑΟΚ πήγε για πρώτη φορά στους 11 (36-25 στο 14ο λεπτό) και με αυτήν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο (47-36) έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 13 πόντους (49-36) με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είδε τη Λιμόζ να πλησιάζει στο σκορ με συνεχόμενα τρίποντα (49-42) και καθώς Σχορτσανίτης και Μαργαρίτης είχαν φορτωθεί με τρία φάουλ, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Με τρίποντο του Schaffartzik και 2/2 βολές του Payne, η Λιμόζ (που είχε 13/13 βολές ως τότε) μείωσε την διαφορά στους 3 (52-49) στα μισά της τρίτης περιόδου.

Με χαμηλό σχήμα, τον Δέδα στην πεντάδα ως «τεσσάρι» και εξαιρετικές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με εντυπωσιακό τρόπο και κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο με διαφορά 14 πόντων (73-59) και η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά και μόνο στον ΠΑΟΚ. Με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων ο ΠΑΟΚ έφτασε την διαφορά ως τους 18 πόντους (79-61) και μαζί σε μία άνετη και καθαρή νίκη (88-75).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 73-59, 88-75

ΠΑΟΚ: Tepic 13 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 15 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης, Κώττας 3, Σχορτσανίτης 19, Duvnjak 4, Markovic 17 (1), Hatcher 14 (1).

ΛΙΜΟΖ: Schaffartzik 9 (3), McCalebb 16 (2), Wojciechowski 2, Daniels 9, Gatens 3, Westerman 4, Payne 10, Camara, Traore 18, Diawara 4, Zerbo.