banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παναθηναϊκός Superfoods-ΠΑΟΚ: 89-74

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στην STOIXIMAN.GR Basket League γνώρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε με 89-74  από τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟΚ ήταν μέσα στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο (43-39), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε την επαφή του με το σκορ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 12-4. Στη συνέχεια όμως, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με τον Kevin Dillard και χάρη σε ένα τρίποντο του Brandon Triche, η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (19-19). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο 14΄ με 2/2 ελεύθερες βολές του Ousman Krubally πέρασε μπροστά με 25-26. Ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ριμπάουντ και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (43-39) μέχρι και το τέλους του πρώτου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με την ευστοχία του από την περιφέρεια «έτρεξε» ένα σερί 28-11 και ανέβασε τη διαφορά στο +22 (72-50). Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (83-72) στο 37΄, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 89-74.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Kevin Dillard με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ousman Krubally σημείωσε double double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Δημήτρης Κατσίβελης που είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

Παναθηναϊκός: Singleton 4, Rivers 5 (1), Παππάς 5, Denmon 17 (5), Gist 5, Βουγιούκας 11,  Gabriel 3 (1), Auguste 2, Lojeski 14 (3), Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2)

ΠΑΟΚ: Dillard 22 (2), Klassen 3, Χρυσικόπουλος, Krubally 11, Καρράς, Τσόχλας 1, Μαργαρίτης 4, Καραμανώλης, Κατσίβελης 15 (1), Jones 11 (2), Triche 7 (2)