banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Μία λανθασμένη απόφαση έκρινε την πρόκριση...

Μία ξεκάθαρα λανθασμένη απόφαση των διαιτητών, ήταν αρκετή για να καθορίσει τον τρίτο και τελευταίο αγώνα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ. Με το σκορ 83-79, o Jermaine Love έκλεψε την μπάλα και την άφησε προς το καλάθι, ο Macon έδιωξε αντικανονικά αφού η μπάλα είχε ήδη χτυπήσει στο ταμπλό, οι διαιτητές δεν καταλόγισαν την πεντακάθαρη παράβαση, αποφασίζοντας ουσιαστικά για το αποτέλεσμα του αγώνα.

Αντί η διαφορά να μειωθεί στους 2, πήγε στους 6 και η ΑΕΚ που επικράτησε 87-81 πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση των Playoffs της Stoiximan Basket League. Κάπως έτσι διακόπηκε και η εξαιρετική πορεία του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα, αλλά και το εντυπωσιακό come back που έκανε η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι. Ήταν πίσω στο σκορ (26-20) στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε ακόμη πιο πίσω στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (49-29). Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο εικοσάλεπτο, υπήρχε μεγάλη διαφορά στις βολές (18-8 για τους γηπεδούχους), αλλά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να παλέψει ως το τέλος. Και το έκανε…

Στο 27΄ο ΠΑΟΚ είχε ήδη καλύψει ένα μέρος της διαφορά (60-48) και με τρίποντο του Καμπερίδη έριξε για πρώτη φορά τη διαφορά κάτω από τους 10 (76-67 στο 35’). Με νέο τρίποντο του Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 6 (78-72) και πάλεψε ως το τέλος για τη μεγάλη ανατροπή, αλλά η προσπάθειά του κόπηκε με ανορθόδοξο τρόπο και μία ξεκάθαρη παράβαση 27΄΄ πριν το τέλος! Εκεί πήραν την απόφαση οι τρεις διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-54, 87-81

ΑΕΚ: Moreira 7, Macon 19, Maciulis 12 (2), Γιάνκοβιτς 2, Κατσίβελης 4, Χρυσικόπουλος 9 (1), Ζήσης 7, Γκίκας 14 (4), Lojeski 6, Kingsley 7.

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 5, Love 13, Griffin 18 (2), Τσαλμπούρης 6, Μαργαρίτης 3 (1), Κακλαμανάκης 12, Καμπερίδης 8 (2), Παπαντωνίου, Carter 3 (1), Turner 8 (1).