ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Fribourg-ΠΑΟΚ: 64-84

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας την ελβετική Olympic Fribourg με 64-84 για την 13η αγωνιστική του 2ουομίλου της regular season του Basketball Champions League και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου προκρίθηκε για 3η διαδοχική χρονιά στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε σε μία άνετη νίκη μπροστά σε εκατοντάδες φιλάθλους του, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-5.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλος προηγήθηκε με 0-7 στο 4΄. Στη συνέχεια βρήκε σκορ από την περιφέρεια και ένα τρίποντο του Phil Goss τον έφερε στο +11 (9-20), πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 (12-22). Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους και με ένα 2 εύστοχες βολές του Goss, πέρασε μπροστά με 28-41 στο 19΄, αλλά ένα σερί των Ελβετών στο τελευταίο λεπτό, διαμόρφωσε το 34-41 στο 20΄.

Οι Ελβετοί πλησίασαν στους 3 (42-45) στο 23΄ και… ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ να σοβαρευτεί και να τρέξει ένα επί μέρους σκορ 4-15 που τον έφερε στο +15 (45-61), με ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στο 28΄. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 11 (51-62), αλλά στην τέταρτη περίοδο, τα πράγματα ξεκαθάρισαν, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 22 πόντων (58-80) και να πάρει τελικά τη νίκη με 64-84.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 34-41, 51-62, 64-84

Fribourg: Jaunin 4, T. Jurkovitz 2, N. Jurkovitz 14 (2), Madiamba 3 (1), Roberson 2, Gravet, Mladjan 14 (2), Timberlake, Toure 12, Watts 3 (1), Williamson 10

ΠΑΟΚ: Jones 8 (2), Jefferson 7, Χρυσικόπουλος 12, Σχίζας, Κόνιαρης 9 (3), Tepic 3,  Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 11 (3), Hatcher 5 (1), Garrett 7, Goss 16 (3)