banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: 117-79

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό με 117-79 στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, καθώς παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 14-15 με ένα τρίποντο του Shannon Shorter στο 6΄και τον Παναθηναϊκό να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +5 (26-21).

Ο  ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν ο Ζήσης Σαρικόπουλος διαμόρφωσε το 34-29. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άρχισε να ευστοχεί με μεγάλη συνέπεια από την περιφέρεια και έτσι βρέθηκε στο +18 (52-34). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10 (52-42) με ένα σερί 0-8 με σκόρερ τους Bobby Brown και Αdam Smith και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-42.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο σκορ στην Τρίτη περίοδο, όταν και με ένα επί μέρους σκορ 32-11, ανέβασε τη διαφορά στους 33 πόντους (86-53) για να φτάσει τελικά στη νίκη με 117-79, με το δεύτερο ημίχρονο να ημίχρονο να μην αντέχει ιδιαίτερης κριτικής.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

Παναθηναϊκός: Thomas 10 (1), Rice 15 (5), Rautins 21 (7), Παπαπέτρου 10 (1), Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Johnson 3 (1), Fredette 8 (2), Καλάθης 5, Wiley 10, Μήτογλου 17

ΠΑΟΚ: Rhett 2, Smith 25 (6), Brown 7 (1), Καρράς 2, Τσόχλας, Χατζηνικόλας 2, Μαργαρίτης 5 (1), Best 3, Williams 10, Shorter 15 (1), Σαρικόπουλος 7