banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Άρης-ΠΑΟΚ: 62-57

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Άρη με 62-57 σε αγώνα που επαναλήφθηκε στο Αλεξάνδρειο για την 2η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. O ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Χαραλαμπίδη, Κακαρούδη και με τον Bremer να έχει αποχωρήσει από την ομάδα μόλις πριν λίγα 24ωρα, λύγισε στα τελευταία λεπτά του αγώνα από την κούραση, αλλά και από τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι παίκτες,

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε 7-0 και έφτασε την διαφορά και στο +9 (14-5) με κάρφωμα το Vaughn στο 5ο λεπτό. Ο Άρης κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα (19-17), αλλά με τρίποντο του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τις σκληρές άμυνες και τα άσχημα ποσοστά των δύο ομάδων, που είχαν ως αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι 10-7 για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν 29-27 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης προηγήθηκε 34-27 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε και με σερί 9-0 πήρε ξανά το προβάδισμα (36-34). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 44-38, για να μειώσει ο ΠΑΟΚ στους 3 (48-45) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και προηγήθηκαν 56-48 στο 34ο λεπτό, διάστημα χρεώθηκε με την πρώτη τεχνική ο πάγκος του ΠΑΟΚ. Με τρίποντο του Langford και καλάθι του Τσόχλα ο ΠΑΟΚ μείωσε 58-53, αλλά το πέμπτο φάουλ του Μαργαρίτη και η τεχνική ποινή που δέχθηκε έδωσαν προβάδισμα ξανά στους γηπεδούχους (60-54). Ο ΠΑΟΚ μείωσε 60-57, ο Carter αστόχησε σε τρίποντο και η νίκη έμεινε στον Άρη.

Τα Δεκαλεπτα: 19-20, 29-27, 48-45, 62-57

ΑΡΗΣ: Pasalic 3 (1), Reed 16 (2), Thomas, Χαρίσης 3, Καραθανάσης, Vezenkov 11, Naymick 7, Μούρτος 7, Σύμτσακ 4, Adegboye 11.

ΠΑΟΚ: Langford 12 (2), Λιάπης, Carter 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 8 (2), Odum 9, Vaughn 11, Σαλούστρος 4.