banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Besiktas-ΠΑΟΚ: 73-75

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στην Κωνσταντινούπολη με 75-73 επί της Besiktas, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και ε μεγάλο πρωταγωνιστή τον William Hatcher που πέτυχε 32 πόντους και το καλάθι που σφράγισε τη νίκη του ΠΑΟΚ. Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ μένει μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.

O αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ (7-10 στο 5ο λεπτό και 9-12 λίγο αργότερα), αλλά στη συνέχεια ο «Δικέφαλος» κόλλησε στην επίθεση και η Besiktas κατάφερε με σερί 8-0 να προηγηθεί στο τέλος του δεκαλέπτου με 17-12.

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε περίπου έξι λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Κι ενώ βρέθηκε στο -11 (23-12 για τους γηπεδούχους που ξεκίνησε με σερί 6-0 το δεύτερο δεκάλεπτο), ο Markovic με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε 23-17. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο την διαφορά, η Besiktas ξέφυγε 34-17 και ο Βασιλειάδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-20 του πρώτου ημιχρόνου.

Αν και βρέθηκε και στο -15 (40-25), ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και με 8 συνεχόμενους πόντους του Hatcher μείωσε 40-33, αλλά αμέσως μετά ο Σχορτσανίτης συμπλήρωσε 4 φάουλ και αναγκαστικά βγήκε από το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο βρήκε τον τρόπο όχι απλά να μείνει στο παιχνίδι, αλλά να ψαλιδίσει ακόμη περισσότερο την διαφορά. Αν και αδικήθηκε κατάφωρα, από ένα τρίποντο του Μαργαρίτη που δεν μέτρησε αν και παίκτης της Besiktas τράβηξε το διχτάκι και τη συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο πάγκος του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία, ο «Δικέφαλος» μείωσε στους τρεις (42-39) και κράτησε την διαφορά χαμηλά (45-41) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τον ΠΑΟΚ αποφασισμένο να φύγει νικητής από το Sinan Erden. Με τρίποντα των Duvnjak και Hatcher, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά 53-55 στο 36ο λεπτό και αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά (53-58) με «γκολ-φάουλ» του Hatcher, που είχε φτάσει ήδη τους 20 πόντους. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 57-61, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 62-62 με τρίποντο του Akyol και ο Βασιλειάδης στον ελάχιστο χρόνο που είχε απομείνει αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τον Hatcher να πετυχαίνει τους 11 από τους 13 πόντους στην παράταση, ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη, δείχνοντας τρομερή θέληση και αποφασιστικότητα, αλλά και χαρακτήρα νικητή. Ο Hatcher με τρίποντο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (69-71 στο 44’), ο Akyol απάντησε με τον ίδιο τρόπο (72-71), ο Murphy με 1/2 βολές έδωσε αέρα δύο πόντων (73-71) στην Besiktas, ο Hatcher ισοφάρισε 73-73 και στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων οι παίκτες του ΠΑΟΚ έπαιξαν εξαιρετική άμυνα αναγκάζοντας τον Wolters σε λάθος. Η τελευταία επίθεση ήταν πλέον για τον ΠΑΟΚ, ο William Hatcher δεν αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε και έδωσε την σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-20, 45-41, 62-62 (καν. αγώνας), 73-75

BESIKTAS: Wolters 16, Guler 2, Taskiran, Akyol 12 (22), Elonu 8, Hamilton 9 (1)), Darden 11, Murphy 14 (3), Senli.

ΠΑΟΚ: Tepic, Λιάπης, Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 5 (1),  Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 9, Duvnjak 4 (1), Markovic 7, Hatcher 32 (3).