banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ mateco – Προμηθέας Πάτρας: 76-64

Με νίκη έκλεισε τα φιλικά προετοιμασίας ο ΠΑΟΚ mateco που επιβλήθηκε με 76-64 απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και συναρπαστικό στην εξέλιξή του από το ξεκίνημα. Και εντελώς διαφορετικό από τα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια της ομάδας μας, καθώς κυριάρχησαν οι άμυνες και η κούραση από τα συνεχόμενα ματς.

Ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 17-12 με τρίποντο του Τσιακμά στο 7’30΄’ και 19-16 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, για να πάρει το προβάδισμα ο Προμηθέας στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (22-29 στο 13ο λεπτό). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (36-36) και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα (39-44) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τους Harrison και Flatten να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων , ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 57-54 στο 30΄, διατήρησε το προβάδισμα και στη συνέχεια (64-58 στο 33΄και 67-61 στο 35΄), για να δημιουργήσει διαφορά 9 πόντων (73-64) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος (37’30’’) και να φτάσει στη νίκη με 76-64.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Τερανίδης, Καλοτικίδης.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-36, 57-54, 76-64

ΠΑΟΚ mateco: Flatten 11 (3), Gilmore 4, Harrison 13 (1), Τσιακμάς 6 (2), Σχίζας10 (2), Τσαϊρέλης 10, Fridriksson 9, Μαργαρίτης 11 (1), Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος, Beliauskas 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Πλιώτας 9 (2), Κόνιαρης 8 (1), Μπαζίνας 2, Χρυσικόπουλος 6 (1), Πρέκας, Coffey 5, Stephens 2, Echenique 5, Καραγιαννίδης 5, Kurucs 13 (3), Hale 9 (1).