banner loyalty card 1000x200

ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΠΑΟΚ-Προμηθέας: 73-79

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην STOIXIMAN.GR Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε από τον Προμηθέα Πάτρας στο “PAOK Sports Arena” με 73-79. Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός στα πρώτα 25 λεπτά, όταν και βρέθηκε να χάνει με 21 πόντους, κατάφερε να προηγηθεί στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά στο τελευταία λεπτά δεν ήταν ψύχραιμος και έχασε το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με 6 πόντους του Δημήτρη Κατσίβελη, προηγήθηκε με 13-7 στο 5΄. Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις τη συνέχεια και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-23. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ πιεστική άμυνα στην δεύτερη περίοδο, κρατώντας τον ΠΑΟΚ στους 9 πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο ημίχρονο με 26-42.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 21 πόντους (36-57) στο 25΄.  Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε, απέκτησε ρυθμό και με κύριους επιθετικούς εκφραστές τους Brandon Triche και Lucky Jones, μείωσε στους 3 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (59-62).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 63-62 χάρη σε 2 εύστοχες βολές του Owen Klassen, αλλά ο Προμηθέας απάντησε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (63-69). Ο Προμηθέας κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και πήρε τελικά τη νίκη με 73-79.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones με 19 πόντους, ενώ ο Owen Klassen είχε 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Brandon Triche πέτυχε 12 πόντους και ο Θοδωρής Ζάρας 11.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 26-42, 59-62, 73-79

ΠΑΟΚ: Dillard, Klassen 17, Χρυσικόπουλος, Krubally 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 1, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης, Κατσίβελης 9 (1), Jones 19 (3), Triche 12

Προμηθέας: Lypovvy 15 (1), Τουτζιαράκης, Evans 11, Σκούφης, Γκίκας 7 (1), Faye 18 (4), Releford 11 (2), Δημάκος, Σαλούστρος 15 (1), Milosevic 2